EKSPERCI OD TWORZYW POLIMERYCZNYCH


Systemy Okienne REHAU

REHAU oferuje szerokie spektrum produktów, dostosowanych do każdej sytuacji.Ciepła lokalizacja budynku czyli jak zminimalizować straty energii

Niewielkie zapotrzebowanie budynku na ciepło można także uzyskać projektując go w taki sposób, by w jak największym stopniu był ogrzewany przez słońce i jak najlepiej chroniony przed działaniem wiatru.

Zimą cieplej...

Wybierając działkę i planując na niej rozmieszczenie zabudowy oraz drzew i krzewów, warto zwrócić uwagę, aby zimą nie rzucały cienia na południową fasadę budynku. Ograniczałyby bowiem w ten sposób zyski ciepła, dzięki którym koszty ogrzewania domu mogą być wyraźnie mniejsze.

Właściwe zadrzewienie i zakrzewienie może też korzystnie wpływać na zmniejszenie strat ciepła hamując siłę wiatru. Zimą, przy mroźnym wietrze, drzewa iglaste takie jak świerk czy tuja, rosnące po północnej oraz północno-zachodniej i północno-wschodniej stronie domu (które i tak nie są nasłonecznione) w znacznym stopniu przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła. Pomaga w tym umieszczenie drzew blisko ścian, dzięki czemu między nimi a roślinami powstaje strefa o małej ruchliwości powietrza.

...i chłodniej latem

Jednak to co jest korzystne zimą, może być przyczyną problemów latem, gdy nadmierne nasłonecznienie i brak chłodzącego oddziaływania przemieszczającego się powietrza prowadzi do nieznośnie wysokiej temperatury w pomieszczeniach. Pomocne w rozwiązaniu tego problemu także mogą być rośliny. Posadzone od strony południowej drzewa dają cień, który często jest wystarczający do ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem. Niepotrzebne stają się drogie rozwiązania zapewniające chłód, takie jak klimatyzatory. Latem drzewa liściaste potrafią zatrzymać nawet 90 % promieniowania, natomiast zimą, gdy stracą liście, promieniowanie dociera bez przeszkód dogrzewając pomieszczenia. Dodatkowe zyski ciepła zmniejszają tym samym rachunki za ogrzewanie. Ten sposób pozyskiwania energii polecany jest szczególnie w domach pasywnych.

 WRÓĆ