EKSPERCI OD TWORZYW POLIMERYCZNYCH


Systemy Okienne REHAU

REHAU oferuje szerokie spektrum produktów, dostosowanych do każdej sytuacji.Ciepły montaż okien

Nawet okna o najlepszych parametrach termoizolacyjnych nie spełnią swojej funkcji, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane. Ciepły montaż – oto gwarancja uzyskania odpowiedniej izolacyjności termicznej całej ściany, w której okna nie staną się słabym ogniwem.

Zakup ciepłych okien to dopiero połowa sukcesu – bez odpowiedniego, ciepłego montażu okien nie ma co liczyć na poprawę izolacyjności termicznej przegrody i zmniejszenie wydatków na ogrzewanie.

Czym jest ciepły montaż?

Ciepły montaż okien jest rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnego (i odchodzącego już powoli do lamusa) sposobu montowania stolarki okiennej, opartego na zastosowaniu pianki i silikonu. Podstawą ciepłego montażu jest odpowiednie zaprojektowanie usytuowania okna w ścianie budynku. W zależności od konstrukcji ściany dobiera się jego położenie oraz materiały służące do zamocowania i uszczelnienia okna. Właściwie zaprojektowany i przeprowadzony montaż poprawia współczynnik przenikania ciepła ściany z oknem, a ponadto eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych (miejsc w ścianach, przez które ciepło z wnętrza domu ucieka na zewnątrz) i tym samym zapobiega zawilgoceniu izolacji termicznej oraz pojawieniu się szkodliwych grzybów i pleśni.

Jak wygląda ciepły montaż okien?

Ciepły montaż nazywany jest też montażem warstwowym, gdyż zasadniczo opiera się na wykonaniu trzech wyspecjalizowanych warstw. Warstwa zewnętrzna jest warstwą paroprzepuszczalną (umożliwia wyprowadzenie wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu na zewnątrz). Warstwa ta zabezpiecza jednocześnie przed przenikaniem wody z zewnątrz nawet w czasie bardzo obfitych opadów. Warstwę zewnętrzną ciepłego montażu okien wykonuje się z impregnowanych taśm rozprężnych lub warstwowych folii paroprzepuszczalnych, a także z poliuretanowej taśmy uszczelniającej. Środkową warstwę między ościeżnicą okna a ścianą stanowi wypełnienie z materiału termoizolacyjnego, wykonywane zazwyczaj z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Z kolei warstwa wewnętrzna zabezpiecza izolację termiczną, zapobiegając przenikaniu do niej wilgoci i pary wodnej z wnętrza domu. Wykonuje się ją np. z folii paroszczelnej, którą mocuje się paroszczelną taśmą butylową do ścian oraz taśmą samoprzylepną do ościeżnic.

 Do ciepłego montażu okien należy zatrudniać wyspecjalizowaną ekipę, gdyż taki montaż okien wymaga wiedzy i doświadczenia – pomylenie warstw lub ułożenie folii nieodpowiednią stroną może tylko pogorszyć izolacyjność termiczną przegrody. Warto też korzystać z kompletnych systemów przeznaczonych do ciepłego montażu okien, składających się z niezbędnych i odpowiednio dobranych materiałów.

 WRÓĆ