EKSPERCI OD TWORZYW POLIMERYCZNYCH


Systemy Okienne REHAU

REHAU oferuje szerokie spektrum produktów, dostosowanych do każdej sytuacji.Jeszcze więcej ciepła w domu - okna do domów pasywnych

Kluczowe znaczenie przy budowie domów pasywnych mają okna. To one są z reguły najsłabszym, pod względem przenikania ciepła, miejscem w ścianie. Okna pasywne powinny więc maksymalnie ograniczać straty ciepła przez przenikanie. Ich zadaniem jest także pozyskiwanie w sezonie grzewczym jak największej ilości ciepła z promieniowania słonecznego.

Domy pasywne to najbardziej zaawansowana forma domów energooszczędnych. Ich zapotrzebowanie na ciepło jest znikome – nie przekracza 15 kWh/(m2 rok). To aż siedmiokrotnie mniej energii, niż w przypadku domów budowanych zgodnie z obowiązującymi normami. Uzyskanie tak niewielkiego zapotrzebowania na ciepło wymaga zastosowania rozwiązań i materiałów najwyższej jakości – w tym okien o odpowiednich parametrach – tzw. okien pasywnych.

Czym charakteryzują się okna pasywne?

Okna w domach pasywnych powinny charakteryzować się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła U (najprościej ujmując, mówi on ile ciepła ucieka z domu). W oknach pasywnych współczynnik U nie może być wyższy niż 0,8 W/(m2 K). Ważne jest, aby parametr ten dotyczył całego okna (Uw), a nie jedynie jego szyby (Ug).

Drugim ważnym parametrem jest współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g. W oknach pasywnych powinien on wynosić co najmniej 50%. Im wyższy jest współczynnik g, tym większe będą zyski z energii promieniowania słonecznego.

Budowa okna pasywnego

Aby okna w domu pasywnym dobrze izolowały przed ucieczką ciepła wyposaża się je często w potrójne szyby (są to tzw. szyby zespolone dwukomorowe) lub poczwórne pakiety szybowe (szyby zespolone trójkomorowe), pokryte powłokami niskoemisyjnymi. Najczęściej taką powłoką pokrywa się zewnętrzną powierzchnię szyby wewnętrznej oraz wewnętrzną powierzchnię szyby zewnętrznej. Dzięki zastosowaniu powłok emisyjnych szyba przepuszcza promieniowanie słoneczne do środka, ograniczając jednocześnie straty ciepła na zewnątrz. Ramka dystansowa szyby zespolonej jest ciepła i głęboko osadzona.

Ramy okien pasywnych są szerokie, w przypadku okien PVC – wielokomorowe, o  głębokości zabudowy np. 86 mm (system GENEO PHZ). Komory wewnętrzne wypełnione są specjalnymi wkładkami ocieplającymi. Okna pasywne wyposaża się w potrójne uszczelnienie – z dodatkową, specjalną uszczelką środkową, zapewniającą większą szczelność stolarki. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku domów pasywnych okna nie biorą udziału w procesie wentylacji – muszą więc być szczelne.

Przestrzeń między szybami w okna pasywnych wypełnia się ciężkim gazem (o niewielkiej przewodności cieplnej) – argonem, kryptonem lub ksenonem – który dodatkowo poprawia izolacyjność termiczna okna.Jednak zakup odpowiednich okien do domu pasywnego to nie wszystko - równie ważny jest ich właściwy montaż, który nie może pogarszać izolacyjności całej przegrody. W domach pasywnych całkowity współczynnik przenikania ciepła U dla zamontowanego okna pasywnego nie powinien być wyższy niż 0,85 W/(m2 K).

 WRÓĆ